Конспект
уроку із зарубіжної літератури
5- Б
клас. 03.02.2016 р.
Тема.
Марк Твен ,,Пригоди Тома Сойєра”.Справжня
хлоп'яча дружба. Том Сойєр і Гекльберрі
Фінн
Мета:
поглибити
вміння характеризувати літературних героїв, розкрити роль дружби в їхньому
житті;
розвивати
навички зв’язного мовлення;
формувати
ціннісне ставлення особистості до інших людей,виховувати кращі моральні якості
людини.
Цілі уроку.
Учні
знатимуть: зміст
твору,морально-етичні проблеми,порушені в ньому
Учні
вмітимуть: висловлювати власне ставлення з приводу проблем,
порушених у творі; аналізувати характери та вчинки персонажів,
визначати власні цілі, оцінювати свою роботу.
Тип уроку:
урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: картина М.Чурленіса ,,Дружба”,текст повісті
,,Пригоди Тома Сойєра”, робочий зошит, таблиці теоретичних понять та
визначень, виставка ілюстрацій до повісті.
Методи, прийоми, форми роботи: обмін усмішками,асоціювання, гронування,
слово вчителя, бесіда, виразне читання, ,,Займи позицію”,
робота в парах, сенкан.
Випереджувальне
завдання: розіграти діалог,,Том та тітонька Поллі”
Ім’я уроку
.Нехай добрими та милосердними будуть наші серця!
Хід уроку
Ми пізнаємо людей за серцем , а не за очима та інтелектом.
Марк Твен
І.Мотивація навчальної
діяльності.
1.Слово вчителя
Добрий день. Усі зібралися. Тоді
розпочинаємо наш урок.
Діти,
увага на дошку!
Чи
доводилося вам коли-небудь бачити цю картину?
Подивіться, будь ласка, на картину
литовського художника Миколаса Константинаса Чурленіса і послухайте її опис: ,,У долонях
людини – куля світла. На землі, де так багато проблем і суєти, дуже
легко збитися зі шляху і забути для чого ти народився. Але якщо сонце
спуститься до тебе в долоні, ти і в кромешній темряві знайдеш правильну
стежину. Дбайливо і бережно людина несе у своїх долонях сонце.
Давайте придумаємо назву цій картині.
Автор назвав її ,,Дружба”.
Що таке дружба?
2.Словникова
робота
Дружба-стосунки,
відносини в основі яких лежить взаємна
прихильність, довіра, відданість, духовна близькість тощо.
3.Запитання
вчителя.
1.Чи маєте ви друзів?
2.На що може бути схожа дружба?
(На квітку, зірку, сонячне проміння, свічку, усмішку. Дійсно, бо людина, яка
має друзів сяє, випромінює світло, дає
тепло, завжди усміхнена і заради дружби здатна на всілякі випробування).
3.Пригадайте прислів’я, приказки про дружбу.
Дружба - як
дзеркало: розіб'єш - не складеш.
Скажи мені, хто
твій друг, — і я скажу, хто ти.
Друзі пізнаються
в біді.
Друга шукай, а
знайдеш - тримай.
Щоб зберегти
друзів — треба їм вибачати.
4. Перевірка домашнього завдання.
Домашнім завданням було написати
невеличкий роздум ,,Кого я вважаю справжнім другом?”
Давайте зачитаємо декілька робіт(читання
2-3 робіт).
На жаль, всіх робіт ми заслухати не зможемо. Отож, в кінці уроку здасте зошити на перевірку.
А зараз я поставлю вам, можливо,
трішечки дивне запитання: ,,
Якого кольору дитинство?
Подумайте і скажіть, якого кольору воно може бути і від чого це залежить?”
Орієнтовні відповіді учнів (Дитинство
може бути кольорів веселки. Залежно від настрою кольори змінюються: червоний асоціюється з
роздратованістю, рожевий чи блакитний- кольори мрій, чорний – неприємностей та
невдач.
У вас на партах лежать
різнокольорові смужки. Візьміть смужку саме того кольору, який вам
сьогодні до душі. Напишіть на ній своє ім'я та 3-4 найкращі риси свого
характеру. Після цього обміняйтсь
смужками, і подивившись, які риси однакові, оголосіть їх.
Ці позитивні моральні якості в характері людини називають чеснотами.
Сьогодні
на уроці ми будемо говорити про
дружбу, про риси характеру головних героїв .
ІІ.Оголошення
теми, мети, очікуваних результатів.
1.Слово вчителя
Отож запишіть число, класна робота, тему
уроку.
Метою
нашого уроку буде:
-поглибити
вміння характеризувати літературних героїв, розкрити роль дружби в їхньому
житті;
-розвивати навички зв’язного
мовлення;
-формувати
ціннісне ставлення особистості до інших людей,виховувати кращі моральні якості
людини.
Скажіть , а чого ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку.
Сьогодні на уроці я хочу:
- навчитися характеризувати образ літературного героя;
-вчитися мотивувати його
вчинки;
-спробувати свої акторські здібності;
-дізнатися ,що прикрашає людину;
-переконатися, що внутрішній світ людини-це головне;
-навчитися приймати рішення, доводити свою думку.
2.Забезпечення
емоційної готовності до уроку.
А зараз візьміться за руки. Нехай тепло
ваших сердець передасться через долоні.
Хай серце, сповнене добра і любові буде символом нашого уроку. Отож,
посміхніться одне одному і побажайте успіхів на уроці.
Епіграфом
до нашого уроку будуть слова Марк Твена ,, Ми пізнаємо людей за серцем , а не за очима та
інтелектом.
3.Проблемне запитання. Як ви розумієте
цей вислів. Подумайте над ним упродовж уроку. Ц е буде вашим проблемним
запитанням.
ІІІ.Сприйняттяі
засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Слово вчителя
Увага! Розгляньте зображення пам’ятника Т ому і Геку.
У 1926 році у рідному містечку
письменника , Ганнібалі, відкритий пам’ятник усесвітньо відомим
друзям-бешкетникам- Тому Сойєрру і Гекльберрі
Фінну. Скульптор Ф.Хібард.
Поясніть задум автора цього пам’ятника:
як утілилася ідея повісті М.Твена в
скульптурному зображенні героїв?
Відповідь учнів ( Два босоногих хлопчики
в подертих штанцях весело крокують назустріч
пригодам. Гек тримає за хвіст,
перекинуту через плече дохлу кішку. Це точний
символ радісного та вигадливого
дитинства. )
,,Гімн дитинства, перекладений прозою»,-
назвав письменник свій твір.
Літературна критика стверджує, що
повість М.Твена з елементами автобіографії.
1.Словникова
робота.
Біографія-опис
чийогось життя;чиєсь життя, життєвий шлях.
Автобіографія- опис
власного життя
Автобіографічний
твір
- це твір, в якому автор використовує епізоди з власного життя.
Автобіографія — опис власного життя. Літературні твори, написані на
основі особистого досвіду із життя письменника, називаються автобіографічними.
2.Робота
в парах.
А
зараз, діти ,попрацюємо в парах проведемо пошук, дослідження і доведемо чи це насправді так.
Завдання.
Чи
носить повість автобіографічний характер? Заодно
і перевіримо знання вами біографії Марка Твена.
Відповідають ті пари, хто першими
справилися із завданням, інші доповнюють.
3.Відповіді роботи в парах.
А).Неподалік
від Ганнібала справді існував безлюдний острів, куди М.Твен разом зі своїми
друзями втікали від ,,цивілізації”
дорослих.
Б).В
дитинстві М.Твен з друзями теж любили ховатися в печерах.Одного разу навіть
заблукав зі своєю шкільною подругою і ледве не загинули.
В).Під
іменем тітоньки Поллі Марк Твен зобразив
свою матір.
Г).
Під іменем Беккі
автор зобразив свою шкільну подругу Лауру Хокінс.
Д).Том Сойєр і Гекк Фінн теж не вигадка. Прототипом
Тома став сам автор, а Гека- місцевий волоцюга –Том Бленкеншип.
Е).Марк
Твен також відвідував недільну школу у храмі.
Є).
Удитинстві автор теж на коту випробовував ліки.
Ж).Він
жахав матір, приносячи додому вужів та кажанів.
4.Слово вчителя.
Дитинство – найпрекрасніша пора в житті людини.
Бо саме в дитинстві ми зустрічаємо справжніх, вірних друзів на все життя. І
Марк Твен нагадує нам про це своїм твором.
-Давайте
зараз перевіримо наскільки уважно ви прочитали повість. Разом будемо спостерігати за героями
твору.
5.Робота над образами героїв твору.
Зараз я вам зачитаю літературний портрет , а ви відгадайте, хто це?
6.Словникова робота
Літературний портрет- це змалювання зовнішності героя, його одягу, звичок,характеру.
Невеликий хлопчисько,з трохи кучерявим волоссям,
кмітливий, винахідливий, гарний організатор, уміє орієнтуватися у
складних ситуаціях.
Звісно, ви здогадалися, що
йдеться про головного героя повісті Марка Твена – Тома Сойєра.
7.Бесіда за прочитаним.
-Що ми дізнаємося про Тома з
перших сторінок твору?( Ми дізналися, що
Том-сирота, у нього нема ні мами,ні тата, ним опікується сестра його матері- тітка Поллі.
-Чи був він слухняним племінником? (Том був племінником -бешкетником, розбишакою, здатним на усілякі
витівки, аби тільки не піти до школи: то
побіжить купатися на річку, то вигадає страшну хворобу-гангрену.)
-Чи любить його тітонька Поллі?(Тітонька
Поллі йому вибачає всі витівки, бо дуже його любить. Про це свідчать цитати з
тексту та невеличкий діалог, який підготували нам Ковальчук Олексій та Якимович
Марія.
Цитати
а),,Тітонька
Поллі з хвилину стояла розгублена, потім
тихесенько засміялась:,,Невже
таки нічого не навчуся?
Це ж уже вкотре він мене отак дурить,
бачить Бог!..Він
же син моєї покійної сестри, і мені не вистачить сили лупцювати його”.
б),,Хоч віри тобі, як то кажуть,
немає, але ти часом буваєш кращий, ніж здаєшся”.
Тітка Поллі: Томе!
(немає відповіді) Томе! (немає відповіді). Куди запропастився цей хлопчисько?
Томе! Ну, попадися мені лише! Зроду не бачила такого поганця!
(виходить
Том)
Що
ти там робив?
Том: Нічого.
Тітка Поллі: Нічого? Поглянь на свої руки. І подивися на свій рот. Чим це ти забруднив губи?
Том: Не знаю, тітко.
Тітка Поллі: А я знаю. Це - варення. Скільки разів я тобі говорила: не смій чіпати варення, бо шкуру злуплю! Ану дай оту лозину!..
Том: Нічого.
Тітка Поллі: Нічого? Поглянь на свої руки. І подивися на свій рот. Чим це ти забруднив губи?
Том: Не знаю, тітко.
Тітка Поллі: А я знаю. Це - варення. Скільки разів я тобі говорила: не смій чіпати варення, бо шкуру злуплю! Ану дай оту лозину!..
(Лозина
зависла в повітрі)
Том: Ой, тітко, що це у вас за спиною?! (Тітка Поллі перелякано озирається, а Том тим часом тікає).
Тітка Поллі: Ну й розбишака ж, хай йому абищо!
Том: Ой, тітко, що це у вас за спиною?! (Тітка Поллі перелякано озирається, а Том тим часом тікає).
Тітка Поллі: Ну й розбишака ж, хай йому абищо!
-Які риси характеру Тома проявляються в цьому епізоді (кмітливий, винахідливий , неслухняний)
-Які
пригоди пережив герой?(Удома, у школі, на цвинтарі, втеча
на острів , свідчення в суді, у печерах).
-Які риси
характеру Тома розкриваються в :
Суботній
події- фарбування паркану(кмітливий , хитрий)
Пригоді на
цвинтарі –(дитячі страхи, витримка)
Поведінка в
школі-(вигадливий)
Пригоді в
печері-(відвага, терпіння, оптимізм)
Які риси
характеру не подобаються(самовпевнений, постійно ризикує, не думає про
рідних,має шкідливі звички (палить)
Тут
висновок
Робота в групах з використанням інтерактивних
технологій «Займи позицію» і «ПРЕС».
Тітонька
Поллі не дуже добирає слів, називаючи Тома шибеником, розбишакою,хлопчиськом.
Мабуть, вона має рацію. А чи справді - Том тільки розбишака.
Образ
головного героя твору Тома Сойєра можна трактувати по-різному. Є дві полярні
точки зору на Тома Сойєра:
1.
Том Сойєр – безсоромний, хитрий бешкетник, нечема, неук.
2.
Том Сойєр – надійний друг, чесний, порядний, сміливий, благородний.
-
Зараз кожен з вас має зайняти свою позицію, і
підготувати аргументи на її захист.
(Можливі
відповіді учнів)
Учень1.На
мою думку, Том – відважний хлопчик, у нього благородне серце. Це дуже добре
видно на суді, коли судять Мефа Поттера за вбивство на кладовищі. Всі докази
свідчать проти п’янички. Адже біля мертвого лікаря Робінзона знайшли ніж Мефа,
його бачили неподалік від місця злочину.
І
тоді до зали суду запросили ще одного свідка – Томаса Сойєра. І Том розповів
все побачене: як індіанець Джо вбив лікаря ножем Мефа Поттера, як потім всунув
цей ніж непритомному Поттеру в руку. А коли той прийшов до тями, то індіанець
сказав, що це Меф вбив нещасного лікаря. Меф повірив, його заарештували і тепер
судять. Але Том із Геком, які дали клятву мовчати про побачене, вирішили
розповісти про це, щоб врятувати невинну людину. Хлопці дуже боялися метиса,
але іншого виходу вони просто не знайшли.
Отже,
Том виявляє неабияку сміливість, показує благородство своєї душі, рятуючи життя
невинного Мефа Поттера.
Учень 2.
А мені найбільше запам’ятався епізод, де розповідається про пригоди Тома
і Беккі Тетчер у печері. Діти заблудилися, і якби не Том, то невідомо, чим би
закінчилася ця пригода. Спочатку Том і Беккі просто гралися, але коли збагнули,
що вони заблукали, дівчинка налякалася. Том також злякався, але намагався не
показати цього подрузі. Ще більше Тома настрашив індіанець Джо, який також був
у цій печері. Але хлопчик зумів зібратися, заспокоїти Беккі. Ми бачимо його
благородне серце, коли він віддає частину свого пирога дівчинці, заспокоює її.
Завдяки кмітливості, розсудливості Тома діти врятувалися із печер. Тому що Том
за допомогою клубка тонкої шворки знайшов вихід.
Учень
3.Я думаю, що Том – хитрий бешкетник, вигадник, який може довести до сліз
тітоньку Поллі, свого зведеного брата Сіда. Сіда він не любить через те, що
його брат – спокійний, слухняний хлопчик, з яким Тому сумно, нудно. Незважаючи
на заборону тітоньки Поллі, Том дружить із романтичним волоцюгою, сином
місцевого п’янички Гекельберрі Фінном.
Том
не слухає тітоньку. Замість того, щоб йти до школи і старанно вчитися, Том
втікає на річку купатися, гратися, загоряти. Він краде варення, а провину
складає на Сіда. Він не хоче ходити до недільної школи, вчити уроки, допомагати
вдома. Навіть ножиком, що його подарувала Мері, він порізав буфет на кухні.
Учень
4.У школі Том також не належить до кращих учнів. Тому що замість того, щоб
уважно слухати вчителя, запам’ятовувати матеріал Том Сойєр розмовляє із своїм
другом Джо Гарпером, крутиться, сміється. А одного разу він навіть приніс до
школи кліща. Виявляється, він його виміняв у Гека, приніс на урок і почав гратися
ним із Джо!!! Вчитель побачив це і немилосердно покарав Тома як порушника
дисципліни, нечему.
А
ще Том обманює вчителя, тітоньку Поллі. А це, на мою думку, недобре.
-Чи
змінив хтось обрану позицію?
Висновок
Отже, в характері героя переважає позитивне, адже він – звичайна людина, з гарними рисами характеру
і недоліками.
-Хто ж він,том Сойєр, головний
герой повісті Марка Твена? Це нам допоможе з’ясувати інтерактивна технологія
,,Сенкан” Зараз ми з вами складемо сенкан до
образу Тома Сойєра.
-Що таке сенкан? (Це
п’ятирядковий вірш у прозі, що
синтезує інформацію у стислій формі, виражає ставлення до прочитаного.)
1–й рядок-це його назва.
2-й
рядок – два прикметники, що характеризують героя.
3-й
рядок- три дієслова, що вказують на дію героя: що він
робить?
4-й рядок- хто такий герой.
5-й
рядок –узагальнення.
Сенкан
складаємо за традиційною схемою:
Іменник
(тема)
Прикметник
1 Прикметник 2
Дієслово
1 Дієслово 2 Дієслово 3
Авторське
ставлення (вислів з чотирьох слів)
Синонім
до теми
Сенкан,,Том Сойєр”
Том Сойєр
добрий, винахідливий;
хитрує, вигадує, фантазує;
прагне урізноманітнити своє життя.
Сирота.
Том Сойєр
розумний, кмітливий;
радіє, захоплюється, закохується;
хоче наслідувати вчинки дорослих.
Хлопчик.
Том Сойєр
безкорисливий, благородний;
співчуває, підтримує Поттера, захищає;
прагне допомогти невинним людям.
Організатор.
Чи хотили б ви мати такого друга?
Обговорення
ситуації. - А чи не зустрічався вам Том
Сойєр сьогодення? Можливо, ви колись були на його місці?
Уявіть ситуацію. Мама доручила вам зробити вологе
прибирання кімнат за дві години, а сама пішла на цей час у справах. Вдома залишились тільки ви і ваш
молодший братик чи сестричка. Чи не вдались би ви до хитрощів, як Том Сойєр?
Характеристика Гекльберрі Фінна
Слово
вчителя.
Постійним
супутником Тома у всіх його витівках і пригодах є Гекльберрі Фінн.
Робота
з підручником.
Знайдіть у творі і зачитайте, як автор
подає портрет Гека і розповідає про нього.
Виразне
читання р.6.
Незабаром Том зустрівся з Гекльберрі Фінном,
сином місцевого п'янички. Всі матері в містечку ненавиділи Гекльберрі і
водночас боялися, бо це був ледащо, поганий, невихований хлопчисько, який не
визнавав ніяких законів. І ще тому, що всі діти заздрили йому, були в захваті
від нього і намагалися наслідувати його у всьому. Том, як і всі інші хлопці з
«порядних родин», заздрив Гекльберрі, що міг цілий день нічого не робити. І
Томові теж було суворо заборонено гратися з цим голодранцем. Саме тому Том
завжди, коли тільки міг, грався з ним.
Гекльберрі одягавсь у недоноски з плеча
дорослих людей; одяг його всякої пори року цвів різнокольоровими плямами і
звисав лахміттям. Бриль його був цілковитою руїною величезних розмірів, від її
крис було відкремсано великий шматок у вигляді півмісяця, його куртка, в ті
рідкі дні, коли він її одягав, доходила аж до п'ят, і задні ґудзики містилися
значно нижче спини, штани висіли на одній підтяжці і ззаду теліпалися
величезним порожнім мішком, а внизу хльоскали по грязюці, коли він їх забував
підкачати.
Гекльберрі був вільний птах; блукав, де
йому хотілося. В хорошу годину він ночував десь на чужому ґанку, а в дощову — в
порожніх діжках, йому не треба було ходити ні до школи, ні до церкви, йому
нікого було слухатися, над ним не було господаря. Він міг ловити рибу чи купатися,
коли і де йому заманеться, і сидіти в воді, скільки йому хочеться. Ніхто не
забороняв йому битися. Лягав спати він, коли хотів. Навесні він перший з усіх
хлопців починав ходити босий, а восени взувався останній, йому не треба було ні
митися, ні одягати чисту білизну, а лаятися він умів напрочуд. Одне слово, цей
хлопець мав усе, що надає ціну життю…
Бесіда
за змістом прочитаного.
Що нам відомо про родину Гека? (Відомо лише, що батько
був пияком і не цікавився сином).
Який спосіб життя вів Гек? (Він був сам собі
господарем і робив, що йому заманеться).
Як він ставився до школи, до навчання? (Йому не треба було ходити до школи, церкви, не треба
було нікого слухати).
Як зовнішній вигляд хлопчика
характеризує його вдачу?(Недбало одягнений, але відкритий погляд,щира усмішка,
кипуча енергія).
Чого ви очікували від поведінки Гека,
прочитавши опис його зовнішності? (Різноманітних витівок,
пригод).
Чи можна погодитись із висловом
,,Зовнішність буває оманливою”
стосовно Гека (За брудним одягом,
немитим обличчям ховається добре серце і гострий розум).
Чи були у хлопчика друзі? ( Діти тяглися до
нього, тішилися його забороненим товариством і шкодували, що не можуть бути
такими як він.Адже цей хлопець мав усе, що робить життя прекрасним).
А зараз, діти, самостійно попрацюємо над складанням таблиці ,,Риси характеру Гека
Фінна”.
Які риси характеру Гека розкриваються в:
Пригоді на цвинтарі-(природній страх ,
стриманість).
Поведінці під час судового засідання-(хоробрість)
Пошуках скарбу-(наполегливість)
Ситуації з удовою Дуглас-(життєва мудрість,розуміння свого
місця в суспільстві).
Сенкан
до образу Гека
Гекльберрі Фінн
надійний, чесний;
бешкетує,
мріє, товаришує;
завжди
приймає правильні рішення.
Безпритульник
Гек
сміливий,
порядний;
допомагає,
відстоює (незалежність),протистоїть (неправді);
має
власну точку зору,
Підліток.
Гек
людяний,
справедливий;
цінує,
переживає, шанує;
мріє
стати вільним розбійником.
Мрійник.
Чому Том
і Гек стали друзями? Що їх об’єднувало?
Ми з вами визначили риси
характеру персонажів. А тепер порівняймо
їх, використовуючи інтерактивну
технологію ,,Коло Вена”.
У спільній частині записано , що об’єднує
героїв, а в неспільній, що їх різнить.
КОЛА ВЕНА
Том Сойєр
|
Гекльберрі
Фінн
|
||
Відмінне
|
Спільне
|
Відмінне
|
|
1.
Сирота, має тітку, брата, сестру.
2.
Має все необхідне для життя.
3.
Кмітливий, веселий, винахідливий.
4.
Великий фантазер.
5.
Лицар.
|
1. Добрі,
щирі, люблять пригоди, відважні, сповнені життєвої енергії, бешкетники і
вірні друзі
|
1.
Син пияка.
2.
Злидар.
3.
Негативно ставиться до всього зразкового.
4.
Цінує свободу понад усе.
5.
Лінивий бешкетник.
|
|
Хлопці не схожі зовні, у них різні
характери, вони виросли в різних умовах і отримали різне виховання. Однак у
багатьох ситуаціях довели відданість
одне одному, готовність ризикувати заради іншого. Обидва були щирими, не боялися показати свій характер,
відважно сприймали будь- які випробування, на все дивилися радісно та
оптимістично. Отже ми можемо назвати їх справжніми друзями.
Розв’язання проблемного
запитання
Повернемось до епіграфа нашого уроку.
Марк
Твен говорив: ,,
Ми пізнаємо людей за серцем , а не за очима та
інтелектом”. Як ви розумієте ці слова ?
(Цей вислів говорить нам про те, що
справжня цінність захована в серці
людини, її доброті та милосерді. Головні герої повісті Том та Гек довели це
своїми вчинками).
Я думаю, що кожен із вас хотів би мати собі такого друга як Том чи Гек.
А також я впевнена, що сучасним п’ятикласникам є чого навчитися в головних героїв повісті.
Які
проблеми порушує повість Марка Твена ,,Пригоди Тома Сойєра”?
-Цінності дитинства і цінності дорослого життя;
-дружби, взаємодопомоги;
-стосунків батьків і дітей.
Рефлексія
Перед вами ,,Дерево знань,, .Кожне
дерево має свої плоди. Наш урок теж був плідним . У вас на партах лежать яблучка.
Напишіть на них чи справдились ваші очікування, чого навчив вас сьогоднішній
урок. Ці яблучка прикріпіть до дерева.
Наприклад:
-я
навчився характеризувати вчинки героїв, пересвідчився, що Том і Гек –
вірні друзі, а дружба і друзі мають велике значення в житті людини;
-я
хочу бути кмітливим, вміти знаходити вихід з будь-якої ситуації;
-хочу
бути оптимістом у житті;
-не
боятися труднощів, уміти їх долати.
Оцінювання
Найактивнішим на уроці був…
Хочеться відмітити відповідь …
Домашнє
завдання.
Обов’язкове загальне.Прочитати рубрику ,,Краса слова”
( с.189-190 підручника).
Обов’язкове на вибір.Написати
лист Тому Сойєру.
За
бажанням.Намалювати ілюстрації до твору.
Конспект уроку із зарубіжної
літератури
5
клас
Тема.
,,Єдине,що важливо-це бути людиною”. Узагальнення вивченого за казкою Редьярда
Кіплінга ,,Мауглі”
Мета:
в ігровій формі закріпити узагальнити та систематизувати знання учнів , набуті упродовж
вивченого твору;
розвивати
допитливість, логічне мислення, усне мовлення,акторські здібності, вміння
висловлювати власну думку;
виховувати
згуртованість, колективізм, найкращі людські якості, почуття відповідальності
за світ природи.
Обладнання:
комп’ютер,мультимедійний проектор, диск із презентацією до уроку,мікрофон,
іграшкові фігурки та маски тварин.
Джунглів Закони – одвічні й нетлінні
Р.Кіплінг
Хід уроку
І.
Організаційний момент
1.Слово
вчителя
Добрий
день, діти! Я рада зустрічі з вами .
Всім бажаю міцного здоров’я та хорошого настрою. А вам, друзі пропоную створити повну тишу…
Чудово!F тепер посмышкою, доброзичливим поглядом тихенько побажайте один одному успіхів у творенні уроку.
Не
можу не розповісти вам історію, яка сталася зі мною сьогодні. Коли я поспішала
до вас на урок, назустріч мені вийшов
листоноша і вручив ось цей лист.
Я здивувалася:
від кого він міг бути? На конверті прочитала-,,Лист із Минулого”. Коли
розгорнула, то очам своїм не повірила – цей лист був від самого Редьярда
Кіплінга, автора опрацьованої нами повісті-казки ,,Мауглі”.
Я думаю ви теж здивувалися і з нетерпінням
чекаєте, коли я його вам прочитаю.
Тож слухайте
Лист
Добрий
день, мої маленькі українські друзі! Я дізнався, що із світової літератури
ви завершили вивчення моєї улюбленої
казки ,,Мауглі”. Надіюсь, вона вам
сподобалася.
Дуже
хочу, діти, щоб ви засвоїли моральні уроки цієї повісті- казки.
Ваш Редьярд Кіплінг
Щоб
дізнатися чи сподобалася вам казка, чи засвоїли ви моральні уроки, про які так просить у своєму листі Редьяд Кіплінг, покаже наш урок.
Діти!
Чи подобаються вам літературні ігри?, конкурси,вікторини?
Чудово!Тож
наш урок ми побудуємо у формі конкурсу, де ви, змагаючись між собою покажете
себе справжніми знавцями творчості
Р.Кіплінга та його улюбленого твору.
ІІ.Повідомлення
теми та мети уроку
Тема.
,,Єдине,що важливо-це бути людиною”. Узагальнення вивченого за казкою Редьярда
Кіплінга ,,Мауглі”
Мета:
в ігровій формі закріпити узагальнити та систематизувати знання учнів , набуті
упродовж вивченого твору;
розвивати
допитливість, логічне мислення, усне мовлення,акторські здібності, вміння
висловлювати власну думку;
виховувати
згуртованість, колективізм, найкращі людські якості, почуття відповідальності
за світ природи.
Повідомлення
епіграфів до уроку
Сила людини в її друзях.
Індійське народне прислів’я
Джунглів
Закони – одвічні й нетлінні
Р.Кіплінг
Ти
знаєш, що ти – Людина
В.Симоненко
Рефлексія
Діти,
скажіть, що ви очікуєте від уроку?
Орієнтовна
відповідь учнів
-розширити,
збагатити свої знання про автора;
-спробувати
себе в ролі акторів;
-отримати
заряд позитивних емоцій;
-показати
хороші результати у змаганнях;
-здобути
перемогу.
ІІІ.Актуалізація
опорних знань
Попередньо
ми розбилися на 2 команди.
Домашнім
завданням було :
-назвати
команду;
-скласти
привітання;
-намалювати
емблему.
Отже,
знайомтесь . Команда,,Багіра”. Капітан команди-(___).
Команда
,,Балу”.Капітан команди ,,(___).
За
ходом нашого уроку, правильністю ваших відповідей будуть спостерігати наші
гості і, звісно, я. Кожне завдання конкурсу буде оцінюватися сумою 5 б.
У якій послідовності виступатимуть команди ми виявимо принципом жеребкування.
Капітани,
тягніть жеребки!
Оже,
команда (___) виступає першою.
Команда(___)-
другою.
ІV.Узагальнення і систематизація набутих знань.
Діти,
а що таке джунглі? (Важкопрохідні, заболочені тропічні та субтропічні хащі,
перевитв ліанами).
А чи
хотілося вам коли- небудь побувати в
Джунглях? Немає нічого кращого за людську уяву.
Зараз
ми за допомогою своєї уяви перенесемося у Джунглі, до країни диких мавп.
Тепер
ви, діти , мешканці Джунглів, друзі
Багіри та Балу і сидите під
пальмами,на яких ростуть смачні банани.
Любите їх?
На
бананах прикріплено проблемні запитання,
на які ви дасте відповідь упродовж уроку. Абананами поласуєте на перерві.
Давайте
прочитаємо запитання.
1.Чи
може людина, живучи серед тварин, залишатися Людиною?
2.Яка,
на вашу думку,роль друзів у житті людини?
І конкурс
Оголошую
перший конкурс, який називається,,Привітання”.
ІІ конкурс
Рольова
гра ,,Запитай у письменника”.
На
цей конкурс від команди потрібно по одному учаснику, які добре знають життєвий і творчий шлях Редьярда Кіплінга.
Завданням для учасників буде розіграти діалог,, Запитай у письменника”
1.Де
і коли ви народились?(У Бомбеї, 30 грудня 1865 року).
2.Хто
були ваші батьки?(Батько був фахівцем з
історії індійського мистецтва, мати-відомою на той час поетесою).
3.Ви
надзвичайно любили природу, культуру, народні традиції Індії, то чому залишили
цю країну і поїхали до Англії?(Щоб здобути освіту).
4.У
якому році ви повернулися з Англії в Індію?(У 1883 році).
5.Скільки
років було Вам, коли вийшла перша збірка?(Шістнадцять).
6.Коли
було надруковано першу і другу ,,Книги Джунглів”( У 1894-1895 р.р.)
7.У
якому році ви стали лауреатом Нобелівської премії?(У 1907 році).
Слово
вчителя.Чим старшою стає людина , тим частіше вона згадує дитинство. Саме
дитячі враження допомогли Кіплінгу cтворити низку казкових
анІмалІстичних оповІдей про тварин.
Так,
хлопчик Мауглі був вигодуваний вовчицею і вихований за законами Джунглів.
Нашим
командам було завдання- виписати з енциклопедій або інших джерел відомості про
вовків.
Команда
,,Багіра” подала нам такі відомості про вовків як біологічний вид.
Вовки-
це найбільші дикі собаки, хутро в них грубе, сірого або рудуватого кольору.
Вони живуть сімейними групами(зграями),
які очолюють один бо два вожаки. Для зграї характерні взаємовиручка і злагодженість дій.
Довжина
тіла вовка- приблизно 1,5 м., маса становить 50 кг. У нього міцні ікла і щелепи.
Як
правило у самки з’являється одразу 5-6 вовченят.
Вовки
живуть до 15-20 років.
А команда,,Балу” підготувала теж цікаві факти з життя
вовків та ще й оформила їх під рубрикою,,Цікаво знати”.
Наступний
конкурс називається,,Кодекс п’ятикласників”.Вам необхідно відповідно до Законів
Джунглів скласти закони п’ятикласників.
1.Сила всіх в учнівському колективі.
2.Не
порушуй дисципліну, будь послушним.
3.Будь
увічливим, не перебивай дорослих.
4.Допомагай
немічним ,хворим.
5.Допомагай
слабким у навчанні.
6.
Успіх класу залежить від успіху кожного.
7.Слово
вчителя –закон.
Література
тісно пов’язана з театральним мистецтвом. Тому цей конкурс відбудеться на
імпровізованій сцені,де наші учасники зможуть продемонструвати свої акторські
здібності .Отже, оголошую останній
конкурс, який носить назву,,Ми-
актори,,(команди інсценують уривки із
літературних творів”.
А
зараз,діти,я пропоную вам зайняти свої
місця за партами. Як не хочеться, а доведеться нам покинути ці чудові
Джунглі,бо подорож до країни мавп,,на жаль ,закінчується. Перед вами дерево на
якому немає жодного листочка, воно голе.Так і ми з вами, коли тільки почали
вивчати казку Кіплінга, нічого не знали про цього письменника та його
творчість. А тепер ми озброїлися
знаннями, багато знаємо і можемо вкрити це дерево листям.У вас на партах лежать
листочки, але перш ніж ці листочки ви почепите на дерево напишіть на них, чому
навчила вс ця казка. Першою зроблю це я.
(Діти
чіпляють листочки на дерево)
Тож
дивіться, як багато ми з вами знаємо, чого начилися. І це дерево ми можемо
назвати,,Деревом знань”.
Давайте
подивимось на мету нашого уроку, чи досягли ми її?
V.Домашнє завдання.
1.Підготуватися
до уроку розвитку зв’язного мовлення( твору за казкою,,Мауглі”
2.Охарактеризувати
друзів та ворогів Мауглі.
Конспект
уроку із світової літератури 5 клас
Тема: Китайська народна казка «Пензлик Маляна»
Поетизація мистецтва й
уславлення образу митця в казці.
Значення фантастичних елементів.
Мета: розширити кругозір учнів, ознайомивши їх з
короткими відомостями
про Китай, його культуру,з
текстом народної казки; показати силу
мистецтва та його вплив на
оточуючий світ; вчити аналізу творів
літератури та живопису,
аналізувати вчинки героїв; виховувати
естетичний смак, потяг до
прекрасного і прагнення долати
перешкоди на шляху до успіху.
Обладнання: карта світу, фотоматеріал про Китай,
ілюстрації художника
Г.
Спіріна до казки «Пензлик Маляна»,
ваза з сухим гіллям,
зображення
китайських символів (фенікс, дракон)
Тип
уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і на
І.
Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми , мети, завдань уроку.
1.Підготовка до сприймання навчального
матеріалу.
1 Слово вчителя. (Звучить китайська мелодія).
Сьогодні ми вирушаємо в далеку Піднебесну
країну, у дивовижний світ Давнього Китаю. І не тому, що китайський народ
створив казку про Маляна і його чудовий пензлик, а ще й тому, що Китай – це
країна великої і мудрої культури. Китай – це осередок однієї з найдавніших
людських цивілізацій. Отже мають велику за обсягом, образну і розвинену усну
народну творчість. Китайці пишуть ієрогліфами – невеликими малюнками, які
означають склади і цілі слова. Такими ієрогліфами записана й китайська народна
казка «Пензлик Маляна».
2.
Робота з картою світу. Показ Китаю. Пекіна на карті.
3.
Повідомлення учня або вчителя географії
«Відомості про географію Китаю» з використанням фотоматеріалів.
Китай
– одна з найстародавніших держав на земній кулі.
Китай
– держава в Центральній та Східній Азії, на сході омивається водами Жовтого,
Східно – Китайського і Південно – Китайського морів Тихого океану. ЇЇ площа –
9,6 мільйона квадратних кілометрів. Населення – близько 971 мільйона чоловік.
Столиця – Пекін. Китай має 22провінції і 5 автономних районів. У Китаї багата
рослинність, у тому числі й рідкісна; є чимало природних копалин. Тут
розташовані найвищі у світі гірські системи – Гімалаї, Сино – Тибетські гори та
інші, знаменита гора Джомолунгма висотою близько 9 тисяч метрів над рівнем
моря. Найбільші річки – Янцзи, Хуанхе.
Люди
вирощували рис, чай, кавове дерево, кокосові пальми, банани, бавовник.
4.
Повідомлення учня «Матеріальна і духовна
культура Давнього Китаю» з використанням фотоматеріалу.
Китайський народ у давні часи збагатив світову
культуру і науку багатьма видатними відкриттями.
Китай
– батьківщина компаса (ІІІст. до н.е.), за допомогою якого ми можемо
орієнтуватись на місцевості.
Китай
– батьківщина паперу (105 р. н.е.). Китайці навіть перші випустили друковану
газету.
Китай
– батьківщина пороху (відомий з Хст.н.е.), з яким ми повинні бути дуже
обережні, коли маємо справу з піротехнічними виробами.
Китай
– батьківщина шовку. Існував навіть Великий Шовковий шлях, яким цю чудову
тканину вивозили до інших країн.
Китай
– батьківщина чаю. Зараз це найпопулярніший напій у світі.
Високого
рівня досягла астрономія, математика, медицина, техніка.
Ще
одна видатна споруда – Велика китайська стіна (221 – 207рр. до н. е.).
Релігія
в Китаї – переважно буддизм.
Література Китаю – одна з найдревніших у
світі. Від І тисячоліття до нашої ери збереглася «Шицзин» («Книга пісень») –
скарбниця народних пісень, ритуальних гімнів, од. Народ Китаю складав пісні,
легенди, казки, в яких дракон символізував владу, а фенікс – безсмертя. Ще в
давні часи високого рівня розвитку досягли також образотворче мистецтво,
музика, театр.
Це
народ талановитий. Відомо, що один з багатіїв мав у Пекіні сад, де ювеліри
створили штучний виноградник із золота, срібла і коштовних каменів. Майстри
виготовляли чудові художні вироби, відомі у всьому світі: глиняні іграшки,
декоративні вази, віяла, прикрашені узорами скриньки, розшиті різнобарвним
шовком панно, різьблені вироби з кістки слона, з коштовних каменів.
5.
Словникова робота: реманент, імператор, мотика, панно.
6.
Читання казки «Пензлик Маляна» вчителем.
ІІ.
Засвоєння нового матеріалу.
Ми здійснили невелику подорож до Китаю і
познайомилися з його культурою, ознайомились з казкою. А зараз, перед тим, як
перейти до аналізу казки, проведемо фізхвилинку.
1.Фізхвилинка.
Уявіть себе статуеткою, яка зветься «китайський болванчик»
(Діти під китайську мелодію повільно кивають
головами, руками.)
2.
Бесіда:
- Ваші враження від прочитаної
казки.
- Що сподобалось у казці? Чому?
3.
Бесіда з елементами цитування.
(Учні переказують текст від першої особи)
Як
звали головного героя і чому?
Про
що він мріяв? Що заважало здійсненню його мети?
Що
вразило вас в епізоді зі школою і вчителем? Передайте від першої особи відчуття
Маляна?
Які
картини створював юний художник? ( Запис на дошці: птах, риба, реманент,
драбина, білогривий конь, лук, стріли, журавель…)
Чому
Малян зображує саме рибок і пташок? ( У Давньому Китаї народилося вчення Фен –
Шуй –« вітер і вода» - це мистецтво і наука про життя людини в гармонії з собою
і оточуючим світом. Тому в китайській казці образи – символи, пов’язані з водою
і повітрям, не випадкові.)
А
яких фантастичних риб і птахів ви знаєте з інших казок?
Для
чого описується сон?
Як
допомагав пензлик Маляну?
Що
Малян намалював першим? А чому потім став малювати реманент для селян?
4.
Робота в групах.
1
група:
Що
ви дізналися про поміщика? (Дібрати слова з тексту).
Чому
він відмовився малювати поміщику?
Як Маляну вдалося перемогти його?
Чому
він не домальовував свої картини?
А як
ви поясните «оживлення» журавля?
2
група:
Що
ви дізналися про імператора?
Чому
імператор хотів, щоб Малян зобразив саме Дракона і Фенікса?
Чому
в руках імператора малюнки перетворювалися на жахі?
Мистецтво
і злочин несумісні. Що наказав малювати імператор Маляну, коли той погодився
взяти в руки пензлик?
Що
змусило імператора випустити Маляна на волю?
Чому
хлопець створив великі хвилі?
Підсумок: Які сходинки були у героя на його шляху до
успіху?
3
група:
Робота
з ілюстрацією художника Г.Спіріна
«Журавлик»
Який
епізод казки відображено художником?
Який
фон ілюстрації?
Чому
саме такі фарби використав художник?
Що
символізує птах?
4
група:
Робота з ілюстрацією художника
Г.Спіріна «Імператор»
Хто
зображений на ілюстрації?
Як
художник передав злий характер правителя?
5.
Бесіда: Які фантастичні елементи
зустрічались у казці?
Яку роль виконують вони у
казці?
6.
Творче завдання.
Слово
вчителя. Якщо б до ваших рук потрапив чарівний пензлик, що б ви намалювали?
Зараз
ви отримаєте білі паперові квітки і розмалюєте їх.
(Учні
працюють, звучить китайська мелодія. Потім кожен учень чіпляє квітку до
гілочки.)
Наше
сухе гілля розквітло! Ось які дива може творити людська праця і чарівна сила
мистецтва.
ІІІ.
Рефлексія. Підсумкова евристична бесіда.
Які
риси характеру притаманні юному художнику?
Доведіть
прикладами з тексту, що Маляна був кмітливий і сміливий хлопець.
Чому
казка має таку назву? Яку назву казці дали б ви?
Чому
вчить ця китайська народна казка?
ІV. Домашнє завдання: скласти
план до характеристики образу Маляна
Підготуватись до літературної гри «Про кого так можна сказати?»
Завдання:
пояснити вибір і розтлумачити значення прислів’їв.(усно)
Наша
пісня – панам горе.
Діло
майстра величає.
Багатий
скаче, а бідний плаче.
Бідність
– не гріх.
Панська
просьба рівно з наказом ходить.
Багач
з бідного живе.
Бідному
завжди вітер в очі.
Бідняк
робить, а багачеві родить.
АФВНПУНПМАУ7ЕНПУ7НАПМ
ВідповістиВидалитиggfghrhrrthryjrth
ВідповістиВидалитиЫДГРФВАДЛГРЫДШГАРАГРДЫШВГПРДФШВГПДШГФУАПАШГДИФШВГИАШГИВФЯАЩШВМДЯАШКУИАВГНУКИВЫСНПРАЯВЫДШЧГЮРЯЫВИТЛРВПСИФГКЫУДВНШАВРИДГІАПАУЦДРФІАУЦГДВІШРМЛГІВРМКЛВГАДСВРЮ
ВідповістиВидалити